Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
F7DCMK | ZK | 5 | 15P | česky |
Medicína katastrof je medicínským oborem, jehož význam spočívá zejména v kvalitní prevenci a připravenosti všech složek zdravotnického systému na řešení krizových situací a mimořádných událostí. To platí zejména při současné globalizaci světa, nekontrolovatelném přesunu obyvatelstva z jednotlivých kontinentů na jiné a následném možném ohrožení původního obyvatelstva jak po stránce zdravotnické, tak po stránce ekonomické, civilizační i spirituální. Nezbytná je odpovídající připravenost zdravotnických zařízení všech stupňů. Obecně lze právní předpisy vstupující do úpravy krizového řízení ve zdravotnictví rozdělit do čtyř základních skupin. Jedná se o legislativní normy: [a] krizové; [b] správní; [c] zdravotnické; [d] ostatní.
Forma ověření studijních výsledků: ústní zkouška.
Požadavky na studenty: základy znalostí z epidemiologie významných infekcí včetně rizik bioterorismu, poskytování první pomoci a třídění postižených metodou START, základní znalosti účinků ionizujícího záření na organismus.
V případě, že počet studentů je menší než 5, může výuka probíhat v podobě řízeného samostudia s pravidelnými konzultacemi. V tom případě je kromě zkoušky navíc požadováno vypracování písemné studie studentem na zadané téma.
Organizace zdravotnictví a ochrany veřejného zdraví v standardní klidové situaci na úrovni státu, kraje, obce, zdravotnického zařízení, včetně mezinárodní spolupráce.
Zásady organizace zdravotnictví a ochrany veřejného zdraví za krizových situací na úrovni státu, kraje, zdravot-nického zařízení, krizového ohniska.
Úkoly, kompetence a součinnost ústředních úřadů, krajských úřadů, městských a obecních orgánů, Policie ČR, Armády ČR, Hasičského záchranného sboru ČR a dalších organizací (ČČK, ČMMJ atd.) při zajišťování zdravotnic-kých služeb a specializovaných zdravotnických a veterinárních zásahů na úrovni státu, kraje, obce a ohniska včetně mezinárodní spolupráce.
Problematika připravenosti zdravotnických zařízení na řešení krizových situací.
Survelliance možných příčin zdravotnických krizových stavů včetně mezinárodní spolupráce (monitorování epidemiologické situace, sledování ohnisek nákazy, kontrola ovzduší, potravin a zdrojů pitné vody).
Základy teorie a praxe řízení zdravotnických zařízení různého typu s důrazem na problematiku krizové připrave-nosti. Systémy řízení kvality ve zdravotnických zařízeních.
Zvláštnosti řešení vědecko-výzkumných projektů ve zdravotnickém prostředí.
nejsou
Medicína katastrof je medicínským oborem, jehož význam spočívá zejména v kvalitní prevenci a připravenosti všech složek zdravotnického systému na řešení krizových situací a mimořádných událostí.
Povinná literatura:
ANTUŠÁK, E., KOPECKÝ, Z. Krizový management – úvod do teorie. Praha: Oeconomica, 2008, 98 s. ISBN 978-80-245-0951-8.
Joint Commission International. Mezinárodní akreditační standardy pro nemocnice. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 2004, 288 s. ISBN 80-247-0629-6.
HLAVÁČKOVÁ, D., ŠTOREK, J., FIŠER, V., NEKLAPILOVÁ, V., VRASPÍROVÁ, H. Krizová připravenost zdravotnictví. Brno: NC0 NZO, 2007, 198 s. ISBN 978-80-7013-452-8.
ŠENOVSKÝ, M., ADAMEC, V., HANUŠKA, Z. Integrovaný záchranný systém. 2. vyd. Ostrava: Edice SPBI Spektrum, 2007, 157 s. ISBN 978-80-7385-007-4.
VALÁŠEK, J., KOVÁŘÍK, F. Krizové řízení při nevojenských krizových situacích, modul C, Praha: GŘ HZS ČR, 2008 ISBN 978-80-86640-93-8.
Doporučená literatura:
Platné zákony na poli krizových stavů, ochrany veřejného zdraví, veterinární péče, IZS a kompetencí orgánů státní správy zejména:
Zákon č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví.
Zákon č. 241/2000 Sb., o hospodářských opatřeních pro krizové stavy a o změně některých souvisejících předpisů, ve znění pozdějších předpisů.
Zákon č. 239/2000 Sb. o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů v znění pozdějších předpisů.