Jste zde

F7PMLPIM - Praktikum z instrumentálních metod

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky
F7PMLPIM Z 2 0P+3L česky
Vztahy:
Podmínkou zápisu na předmět F7PMLPIM je, že student v některém z předchozích semestrů úspěšně absolvoval předmět F7PMLIMB1
Garant předmětu:
Alena Zavadilová
Přednášející:
Cvičící:
Martin Vlk, Alena Zavadilová
Předmět zajišťuje:
katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
Anotace:

Praktické cvičení studentů ve využití vybraných moderních instrumentálních metod a technik pro stanovení požadovaných parametrů (koncentrace analytu, chemické složení atd). Cvičení sestává z přípravy vzorku, nastavení měřící aparatury, měření, vyhodnocení a zpracovaní získaných dat.

Praktikum je zaměřeno především na seznámení se s následující metodami: vysokoúčinná kapalinová chromatografie, hmotnostní spektrometrie, plynová chromatografie, mikrostrukturální analýza, laserem indukovaná spektroskopie (TRLFS), atomovou absorpční spektroskopie, UV-VIS absorpční spektroskopie a další.

Požadavky:

Předmět je realizován v druhé polovině LS akademického roku. Tedy první polovinu semestru probíhají pouze přednášky, druhý pouze praktika.

Pro zápis praktika je nutný zápis předmětu F7PMLIMB2, nebo jeho absolvování v předchozím akademickém roce. Podmínkou nastoupení do praktika je úspěšné absolvování vstupního testu (3 pokusy). Na začátku praktika budou studenti požádáni o rozdělení do 4 - 5 členných skupin. V těchto skupinách každý týden absolvují 2 úlohy dle rozpisu.

V případě absence se student domluví s vedoucím úlohy na náhradním termínu. Účast na všech úlohách je povinná. Z objektivních důvodů (např. nemoc) je možné se z jednoho praktika omluvit a toto neabsolvovat.

Klasifikovaný zápočet:

Z úloh student samostatně vypracuje protokoly, které odevzdá do 30 dnů od ukončení praktika přes Moodle, kde budou ohodnoceny.

Praktikum je zakončeno klasifikovaným ústním zkoušením, které proběhne po ohodnocení všech protokolů.

Celkové hodnocení předmětu je aritmetickým průměrem známek ze vstupního testu, protokolů a závěrečného ústního zkoušení.

Osnova přednášek:

není

Osnova cvičení:

Témata laboratorních cvičení:

1.Optoelektronickými prvky, Ramanova spektrometrie.

2.Absorpční UV-VIS spektroskopie.

3.Atomová Absorpční spektrometrie.

4.Spektrometrie metodou difúzní reflektance.

5.Hmotnostní spektrometrie.

6.Vysokoúčinná kapalinová chromatografie.

7.Plynová chromatografie.

8.Laserem indukovaná spektroskopie.

9.Termická analýza.

10.Mikrostrukturální analýza.

11.Spektrometrie metodou zeslabeného totálního odrazu.

12.Stanovení měrných povrchů (např. metodou sorpce plynu).

Témata úloh se mohou v průběhu semestru změnit.

Cíle studia:
Studijní materiály:

Povinná literatura:

VRBOVÁ, Miroslava. Lasery a moderní optika. Praha: Prometheus, 2012. Oborová encyklopedie. ISBN 80-85849-56-9.

GUNZLER, Helmut et al. Handbook of Analytical Technichnique. Weinheim: Willey-VCH Verlag GmbH, 2002. ISBN 978-3-527-61832-3.

NAITO, Akira. Experiemntal Approaches of NMR Spectroscopy. Methodology and Application to Life Science and Materials Science. Springer 2018. ISBN 978-981-10-5966-7.

ENGELBORGHS, Ywes and Antonie, J.W.G. VISSER (eds.) Fluorescence Spectroscopy and Microscopy. Humana Press, 2014. ISBN 978-1-62703-649-8.

Poznámka:
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Materiály ke stažení: