Jste zde

F7PBZCVLGO - Praktická cvičení z vnitřního lékařství, gerontologie a onkologie

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky
F7PBZCVLGO ZK 2 2C česky
Garant předmětu:
Přednášející:
Cvičící:
Petr Jelínek
Předmět zajišťuje:
katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
Anotace:

Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický oborový komplex, který seznamuje studenty s komplexní diagnosticko therapeutickou problematikou lidských poruch zdraví, zahrnující s věkem související involuční změny v organizmu a s tím související zvláštnosti péče o zdraví ve vyšším věku, včetně specifik traumatologie a onkologie. Pozornost je věnována chorobám kardiovaskulárního a respiračního systému, poruchám vnitřního prostředí, hydratace a nutrice, nervovému a hormonálnímu řízení, poruchám termoregulace a změnám psychiky. Zvláštní problematiku představují otázky osamělého, týraného a zneužívaného seniora a nové trendy ve zdravotní a sociální péči o staré občany.

Požadavky:

Každý student zpracuje k závěru semestru prezentaci vybraného oboru, ve které představí:

- hlavní náplň zdravotnického oboru

- stručnou historii oboru

- důrazy v anamnéze a vyšetřovací metody specifické pro daný obor

- nejčastější onemocnění v daném oboru, specifika léčby a způsoby ošetřování

- situace, se kterými by se mohl setkat v rámci svého budoucího zaměstnání v rámci zdravotnického oboru

Tato prezentace v délce 5 minut bude součástí závěrečné zkoušky.

Udělení zápočtu bude dáno průnikem výsledku zápočtového testu a hodnocení práce posluchače na cvičeních, prezentace a z průběžné kontroly znalosti.

Zakončení studijního oboru:

Zkouška:

Podmínkou přihlášení ke zkoušce je práce studenta na cvičeních, úspěšné absolvování průběžných testů, 100% účast na cvičeních, přičemž absenci je třeba řádně omluvit a s cvičícím dohodnou formu náhrady.

Zkouška probíhá ústní formou. Posluchač si vytáhne jednu z otázek. Po 10 minutové přípravě předvede připravenou prezentaci vybraného oboru a následně zodpoví vytaženou otázku s případným mauálním předvedením vyšetřovací či therapeutické techniky. Examinátor v průběhu zkoušky může položit jakoukoliv další otázku v rozsahu povinné literatury a látky probírané na přednáškách či v průběhu praktických cvičení (viz zkouškové zrcadlo).

Upozornění: interval mezi řádnou a opravnou zkouškou nebo opravnými zkouškami musí být minimálně sedmidenní.

Osnova přednášek:
Osnova cvičení:

1.lekce 1.téma: Chirurgie, náhlé příhody, zásady chirurgické práce.

2.téma: Ortopedie, Traumatologie

2.lekce 1.téma: Opakování

2.téma: Neurologie, Psychiatrie, Psychologie předmět zájmu a řešení

3.lekce 1.téma: Onkologie, Endokrinologie

2.téma: Stomatologie

4.lekce 1.téma: Gynekologie

2.téma: ORL

5.lekce 1.téma: Fyziotherapie, balneologie

2.téma: Test. Zápočet

Cíle studia:

Cílem předmětu je demonstrace fůze problematiky geriatrie se základní problematikou jednotlivých klinických oborů. Seznámit studenty s nejdůležitějšími rysy chorob a s možnostmi jejich léčby v kontextu věku pacienta, vyzdvihnutí možností efektivní prevence.

Studijní materiály:

1. KALVACH, Zdeněk. Geriatrické syndromy a geriatrický pacient. Vyd. 1. Praha: Grada, 2008, 336 s. ISBN 978-80-247 -2490-4.

2. NAVRÁTIL, Leoš. Vnitřní lékařství: pro nelékařské zdravotnické obory. Grada, Praha 2017, ISBN 978-80-271-0210-5

3. HEHLMANN, Annemarie. Hlavní symptomy v medicíně: praktická příručka pro lékaře a studenty. 1. vyd. Praha: Grada, 2010. 450 s. ISBN 978-802-4726-120.

4. VORLÍČEK, J., ABRAHÁMOVÁ, J., VORLÍČKOVÁ, H. Klinická onkologie pro sestry. 2., přeprac. a dopl. vyd. Praha: Grada, 2012. 448 s. Sestra (Grada). ISBN 978-802-4737-423.

Doporučená literatura:

1. ADÁMKOVÁ, V., VELEMÍNSKÝ, V. Nejčastější choroby přenosné ze zvěře na člověka. 1. vyd. Praha: Vega, 2004. 32s. ISBN 80-903-1864-9.

2. ŠEJVL, Jaroslav. Vybrané kapitoly z adiktologie: fatální předávkování uživatelů nelegálních drog. 1. vyd. Praha: Karolinum, 2007, 151 s. ISBN 978-80-246-1349-9.

Poznámka:
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Materiály ke stažení: