Jste zde

F7PBPPPP - Předlékařská pomoc a péče

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky
F7PBPPPP Z,ZK 3 1P + 1C česky
Vztahy:
Předmět F7PBPPPP lze klasifikovat až po úspěšné klasifikaci předmětu F7PBPBIC
Předmět je ekvivalentem v KFS pro:
F7KBPPPP
Garant předmětu:
Pavel Böhm
Přednášející:
Pavel Böhm
Cvičící:
Pavel Böhm, Martin Staněk, Ivana Vodehnalová
Předmět zajišťuje:
katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
Anotace:

Předmět podává stručný přehled o hlavních zásadách a postupech poskytování neodkladné první pomoci se zvláštním zřetelem na postupy při selhání základních životních funkcí a stavy bezprostředně ohrožující život. Do náplně předmětu jsou zahrnuty i situace hromadného výskytu postižených při krizových situacích a mimořádných událostech, včetně fenoménu CBRN.

Po úspěšném absolvování předmětu by student měl být schopen samostatně diagnostikovat selhání základních životních funkcí, rozpoznat stavy bezprostředního ohrožení života, provádět základní neodkladnou resuscitaci a poskytnout neodkladnou laickou první pomoc.

Požadavky:

Forma ověření studijních výsledků:

prokázání praktických dovedností osvojených během praktického nácviku ve cvičeních;

první část hodnocení je tvořena úspěšným zvládnutím modelové situace (bezpečný přístup k postiženému, zjištění jeho stavu postiženého a správné vyřešení zdravotního stavu v aplikacích první pomoci laikem) 1/3 známky;

druhá část hodnocení je tvořena absolvováním písemného testu typu Multiple Choice (min. úspěšnost 50 % správných odpovědí) 2/3 známky.

Požadavky na studenta: 90% účast na cvičeních (dlouhodobá absence je řešena individuálně s garantem předmětu).

Osnova přednášek:

1.2. týden Základní neodkladná resuscitace základní životní funkce, jejich poruchy; přivolání odborné pomoci, komunikace s operačním střediskem; postup po příjezdu odborné pomoci.

3.4. týden Základní neodkladná resuscitace neodkladná resuscitace dětí; využití automatizovaná externí defibrilaci.

5.6. týden Šok rozdělení šokových stavů, protišoková opatření.

7.8. týden První pomoc u termických traumat, poranění elektrickým proudem, chemická traumata.

9.10. týden Krvácení (arteriální, žilní, vlásečnicové; vnější, vnitřní), zástava krvácení.

11.12. týden První pomoc při vybraných neúrazových urgentních stavů.

13.14. týden Postup při větším počtu raněných, CBRN, transportní techniky.

Osnova cvičení:

1.2. týden Základní neodkladná resuscitace dospělého vyšetření postiženého v bezvědomí, kontrola životních funkcí, průchodnost dýchacích cest, sledování stavu postiženého, záznam informací.

3.4. týden Základní neodkladná resuscitace dítěte; použití AED při KPR a externí defibrilace

5.6. týden Základy obvazové techniky, neodkladná první pomoc při krvácení.

7.8. týden První pomoc u poranění pohybového aparátu podvrtnutí, vykloubení, zlomeniny (otevřené a zavřené), fixace, manipulace s postiženým, improvizovaný transport.

9.10. týden Modelové situace: náhlé netraumatické poruchy vědomí (vazovagální kolaps, arytmie, naléhavé stavy při cukrovce hypo-, hyperglykémie, křečové stavy epilepsie, febrilní křeče; intoxikace).

11.12. týden Měření základních fyziologických funkcí; farmaka používaná v domácí péči.

13.14. týden Zápočet.

Cíle studia:
Studijní materiály:

Povinná literatura:

MALÁ, Lucie a David PEŘAN. První pomoc pro všechny situace: v souladu s evropskými doporučeními 2015. Praha: Vyšehrad, 2016. ISBN 978-80-7429-693-2.

Kolektiv autorů. Základy první pomoci. 2., upravené vydání. Praha: Český červený kříž, 2017. ISBN 978-80-87729-22-9.

PETRŽELA, Michal. První pomoc pro každého. 2., doplněné vydání. Praha: Grada, 2016. ISBN 978-80-247-5556-4.

Doporučená literatura:

Kolektiv autorů. Zdravotník zotavovacích akcí. 8., přepracované vydání. Praha: Český červený kříž, 2017. ISBN 978-80-87729-23-6.

Poznámka:

V duchu Směrnice děkana pro realizaci bakalářských a navazujících magisterských studijních programů na Českém vysokém učení technickém v Praze, Fakultě biomedicínského inženýrství (článek 5, odst. 3) jsou v kombinované formě studia povinné všechny formy výuky, tedy jak přednášky, tak semináře nebo cvičení (kontaktní výuka). Výuka v kombinované formě studia probíhá podle předem stanoveného rozvrhu (rozvrh KFS pro aktuální semestr je k dispozici na webových stránkách https://www.fbmi.cvut.cz/cs/student/rozvrhy). Přítomnost studentů na výuce je zaznamenávána na prezenční listině s podpisy nebo vytištěným seznamem docházky z elektronické evidence podepsaný vyučujícím. Formuláře musí být po ukončení semestru uloženy v sekretariátu katedry garantující daný program. Připouští se omluvená nepřítomnost v rozsahu maximálně 2 dnů za jeden semestr. Za tuto nepřítomnost je studentovi stanovena náhradní náplň danými vyučujícími podle uvedené směrnice. Kontaktní výuka probíhá v učebnách fakulty vždy 1x za 14 dní v pátek a v sobotu v průběhu semestru.

Studenti kombinované formy studia mohou požádat vyučující o konzultaci k probírané látce v době kontaktní výuky po vzájemné dohodě. Další možností je v jeho konzultačních hodinách, které je vyučující povinen zveřejnit podle Příkazu děkana č. 1/2013 O pracovně-právních vztazích vyučujících na ČVUT FBMI, jejich dalších povinnostech a kvalifikaci pro přednášení ve všech studijních programech, oborech a formách studia realizovaných v českém jazyce na ČVUT FBMI.

Studenti kombinované formy musí prokázat stejný rozsah znalostí látky daného předmětu jako studenti prezenční formy. K dispozici jim jsou stejné studijní zdroje a materiály jako u prezenční formy, a navíc mají k dispozici studijní opory, které jim usnadňují orientaci v požadované látce a které jsou k dispozici na webových stránkách předmětu. Způsob kontroly znalostí je shodný s prezenční formou, termíny zkoušek a zápočtů jsou vypisovány v dostatečném časovém předstihu.

Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Materiály ke stažení:

Přednášky: 
PřílohaVelikost
PDF icon Přednáška komplet PP 2024/202523.34 MB

Ostatní: 

Metodická příručka nebo studijní opora: 
PřílohaVelikost
PDF icon Studijní opora - První pomoc2.36 MB