Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
F7PBPOST | Z,ZK | 5 | 2P + 1S | česky |
Předmět Obrana státu se zabývá hrozbami a riziky současného bezpečnostního prostředí, procesy obranného plánování a přípravami pro obranu státu, souvisejícími lidskými, finančními a materiálními zdroji a způsobem přípravy a použití Ozbrojených sil. Seznamuje studenty s východisky pro zajišťování obrany a obranné plánování, se strukturou a úkoly Ozbrojených sil ČR a jejich zapojením do struktur a úkolů organizací, jichž je ČR členem. V kontextu shrnuje obsah a pojetí plánu obrany ČR, národního systému reakce na krize a systému přípravy občanů k obraně státu.
Zápočet:
Účast je povinná na všech cvičeních (absence možná pouze lékařsky podložena, a to pouze jedna). Každý student vypracuje seminární práci na téma schválené učitelem v rozsahu 5 normostran, kterou obhájí před ostatními studenty v rámci cvičení. Podmínkou získání zápočtu je aktivita na cvičeních, zpracování a obhajoba seminární práce.
Zkouška:
Podmínkou přihlášení ke zkoušce je zápočet. Zkouška spočívá z písemného zpracování odpovědí na 3 otázky, zformulované z obsahu přednášek, cvičení a zadaného samostatného studia. Každá otázka má dvě podotázky, z nichž jedna testuje faktické znalosti a druhá studentovu schopnost s uvedenými fakty dále pracovat (i zpochybnit). Zkouškou student prokazuje své znalosti na úrovni odpovídající absolvované části studia a dále schopnost získané poznatky tvůrčím způsobem dále rozvíjet (aplikovat). Hodnocení písemného testu podle platné klasifikační stupnice.
1. Úvod do studia předmětu, obrana státu, její zajišťování, základní pojmy.
2. Bezpečnostní prostředí, aktuální rizika a hrozby.
3. Koaliční potenciál obrany a bezpečnosti v rámci NATO, zapojení ČR do operací NATO, EU, OSN, OBSE.
4. Bezpečnostní systém České republiky. Národní systém reakce na krize, jeho využití při řízení obrany státu.
5. Ozbrojené síly ČR, jejich rozvoj a použití při vojenských a nevojenských krizových situacích.
6. Proces obranného plánování, plán obrany ČR, dílčí plány obrany.
7. Povinnosti státních orgánů a orgánů územních samosprávných celků při zajišťování obrany ČR.
8. Krizové řízení v ČR v oblasti obrany, podpora hostitelskou zemí (Host Nation Support).
9. Finanční a materiální zdroje pro obranu státu.
10. Lidské zdroje pro obranu státu a systém přípravy občanů k obraně státu.
1. Obrana státu a její zajišťování.
2. Bezpečnostní prostředí, aktuální rizika a hrozby.
3. Obrana a bezpečnost v rámci NATO, operace NATO, EU, OSN, OBSE.
4. Bezpečnostní systém České republiky. Národní systém reakce na krize, jeho využití při řízení obrany státu.
5. Ozbrojené síly ČR, jejich složení, rozvoj a použití při vojenských a nevojenských krizových situacích.
6. Proces obranného plánování, plán obrany ČR, dílčí plány obrany.
7. Povinnosti státních orgánů a orgánů územních samosprávných celků při zajišťování obrany ČR.
8. Krizové řízení v ČR v oblasti obrany, podpora hostitelskou zemí (Host Nation Support).
9. Finanční a materiální zdroje pro obranu státu, jejich využití.
10. Lidské zdroje a systém přípravy občanů k obraně státu.
Cílem předmětu je seznámit studenty s aktuálním vývojem v oblasti zajišťování mezinárodní bezpečnosti, bezpečnostní a obranné politiky České republiky a souvisejícími aspekty krizového řízení, vést studenty k pochopení kontextu vývoje bezpečnostního prostředí a místa a role mezinárodních bezpečnostních institucí v bezpečnostním systému, včetně jejich podílu na bezpečnosti České republiky. Dále, upevnit jejich vědomosti týkající se základního obsahu oblasti obrany a bezpečnosti a způsobu jeho aplikace v teorii a praxi. Student by měl být schopen pochopit význam obrany státu, související procesy vedoucí k jejímu zajištění, analyzovat je a vyjádřit příslušné závěry.
Literatura povinná:
1.KARAFFA, Vladimír, Martin HRINKO, Jaromír ZŮNA a kol. Vybrané kapitoly o bezpečnosti. Praha: Vysoká škola CEVRO Institut, 2022, 624 s. ISBN 978-80-87125-35-9.
2.STOJAR, Richard. Bezpečnostní prostředí: sektorová analýza a implikace pro ozbrojené síly ČR 2020. Brno: Univerzita obrany v Brně, 2021. ISBN 978-80-7582-375-5. Dostupné také z:
3.ZEMAN, Petr (ed.): Česká bezpečnostní terminologie: výklad základních pojmů. Brno: Mezinárodní politologický ústav MU Ústav strategických studií VA v Brně, 2002, Dostupné z: http:
//www.defenceandstrategy.eu/filemanager/files/file.php?file=16048
4.Bezpečnostní strategie ČR (2023). Dostupné z: Bezpecnostni_strategie_Ceske_republiky_2023.pdf (gov.cz)
5.Obranná strategie ČR (2023). Dostupné z České strategické dokumenty | Ministerstvo obrany (army.cz)
6.Dílčí plán obrany příklad. Dostupný z Dílčí plány obrany a NSRK | Bezpečná Plzeň (bezpecnaplzen.eu)
7.Koncepce přípravy občanů k obraně státu. Dostupné z MINISTERSTVO OBRANY (army.cz)
8.Koncepce operační přípravy státního území. Dostupné z MINISTERSTVO OBRANY (army.cz)
Doporučené informační zdroje:
9.BALABÁN, Miloš a Bohuslav PERNICA. Bezpečnostní systém ČR: problémy a výzvy. Praha: Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 2015. ISBN 9788024631509.
10.BÁRTA, Miroslav, KOVÁŘ Martin, FOLTÝN Otakar /eds./. Povaha změny. Nakladatelství Vyšehrad, Praha, 2015, 320 stran, vydání 1. ISBN 978-80-7429-641-3.
11.BÁRTA, Miroslav. Sedm zákonů. Nakladatelství JOTA, Brno, 2021, 312 s. ISBN 978-80-7565-640-7.
12.Oficiální webové stránky vlády, MO, MZV, MV, NATO, EU, OSN, OBSE.
13.Koncepce výstavby AČR 2035 (2023). Dostupné z České strategické dokumenty | Ministerstvo obrany (army.cz)
14.Právní předpisy ČR. Dostupné z: https://www.zakonyprolidi.cz/
15.Odborný časopis: Obrana a strategie, dostupný z https://www.obranaastrategie.cz/. ISSN 1802-7199 (on-line)
16.Odborný časopis: Mezinárodní vztahy, dostupný z https://mv.iir.cz/index. ISSN 2570-9429 (online)
V duchu Směrnice děkana pro realizaci bakalářských a navazujících magisterských studijních programů na Českém vysokém učení technickém v Praze, Fakultě biomedicínského inženýrství (článek 5, odst. 3) jsou v kombinované formě studia povinné všechny formy výuky, tedy jak přednášky, tak semináře nebo cvičení (kontaktní výuka). Výuka v kombinované formě studia probíhá podle předem stanoveného rozvrhu (rozvrh KFS pro aktuální semestr je k dispozici na webových stránkách https://www.fbmi.cvut.cz/cs/student/rozvrhy). Přítomnost studentů na výuce je zaznamenávána na prezenční listině s podpisy nebo vytištěným seznamem docházky z elektronické evidence podepsaný vyučujícím. Formuláře musí být po ukončení semestru uloženy v sekretariátu katedry garantující daný program. Připouští se omluvená nepřítomnost v rozsahu maximálně 2 dnů za jeden semestr. Za tuto nepřítomnost je studentovi stanovena náhradní náplň danými vyučujícími podle uvedené směrnice. Kontaktní výuka probíhá v učebnách fakulty vždy 1x za 14 dní v pátek a v sobotu v průběhu semestru.
Studenti kombinované formy studia mohou požádat vyučující o konzultaci k probírané látce v době kontaktní výuky po vzájemné dohodě. Další možností je v jeho konzultačních hodinách, které je vyučující povinen zveřejnit podle Příkazu děkana č. 1/2013 O pracovně-právních vztazích vyučujících na ČVUT FBMI, jejich dalších povinnostech a kvalifikaci pro přednášení ve všech studijních programech, oborech a formách studia realizovaných v českém jazyce na ČVUT FBMI.
Studenti kombinované formy musí prokázat stejný rozsah znalostí látky daného předmětu jako studenti prezenční formy. K dispozici jim jsou stejné studijní zdroje a materiály jako u prezenční formy, a navíc mají k dispozici studijní opory, které jim usnadňují orientaci v požadované látce a které jsou k dispozici na webových stránkách předmětu. Způsob kontroly znalostí je shodný s prezenční formou, termíny zkoušek a zápočtů jsou vypisovány v dostatečném časovém předstihu.
Příloha | Velikost |
---|---|
![]() | 141.23 KB |
Příloha | Velikost |
---|---|
![]() | 2.77 MB |