Jste zde

F7PBPHOPKS - Hospodářská opatření pro krizové stavy

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky
F7PBPHOPKS ZK 4 2P česky
Předmět je ekvivalentem v KFS pro:
F7KBPHOPKS
Garant předmětu:
Jiří Halaška
Přednášející:
Jiří Halaška, Josef Tlustý
Cvičící:
Předmět zajišťuje:
katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
Anotace:

Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou hospodářských opatření pro krizové stavy (HOPKS) v rámci civilního nouzového plánování. Výuka je zaměřena na získání základních znalostí v oblasti nouzového hospodářství, hospodářské mobilizace, regulačních opatření, státních hmotných rezerv a požadavků na výstavbu infrastruktury. V rámci přednášek bude dále objasněno fungování systému HOPKS v krizové situaci, poskytování materiální pomoci do postižené oblasti, zpracování plánu nezbytných dodávek a řešení problematiky energetické a ropné nouze.

Požadavky:

Forma ověření studijních výsledků: písemný test z obsahu přednášek a zadaného samostatného studia.

Požadavky na studenta: zpracování ucelené, obsahově i formálně fundované originální semestrální práce na důležité téma v oblasti HOPKS.

Zápočet:

zpracování ucelené, obsahově i formálně fundované originální semestrální práce na důležité téma v oblasti HOPKS , nebo ekonomiky krizového řízení, rozsah práce 1 500 1 800 slov,

hodnocení práce dle originality, přínosnosti, věcné a formální správnosti,

Zkouška:

přezkoušení testem,

zkouška je tvořena písemnou částí v délce 60 minut o 20 otázkách z obsahu, přednášek, cvičení a zadaného samostatného studia a na ní navazující částí ústní pouze v případě nejasného hodnocení testu a nebo v případě, že student chce získat lepší hodnocení,

Hodnocení: A - 20 a 19 otázek správně, B - 18, C - 17, D - 15, E - 14 otázek správně. Za každou správnou otázku je 1 bod. Do hodnocení testu se započítává hodnocení seminární práce HOPKS 1 až 2 body a za aktivitu na přednáškách 1 bod.

Osnova přednášek:

1. týden Hospodářská politika z hlediska bezpečnostní strategie ČR.

2. týden Základní východiska a vymezení základních pojmů a zákonných ustanovení v oblasti HOPKS.

3. týden Předmět a struktura hospodářských opatření pro krizové stavy.

4. týden Energetická bezpečnost ve světě a v České republice.

5. týden Systém nouzového hospodářství a jeho zaměření.

6. týden Systém hospodářské mobilizace, subjekty hospodářské mobilizace.

7. týden Soustava regulačních opatření, jejich zaměření a hlavní zásady.

8. týden Struktura, tvorba a využití státních hmotných rezerv.

9. týden Výstavba a údržba infrastruktury pro HOPKS.

10. týden Systém řízení a orgány systému HOPKS (pravomoci a odpovědnost).

11. týden Informační podpora HOPKS.

12. týden Ropná bezpečnost a připravenost na stav ropné nouze.

Osnova cvičení:

není

Cíle studia:

Cílem studia bude, aby student uměl charakterizovat základní úkoly, postupy a praktická opatření HOPKS v návaznosti na jednotlivé bezpečnostní hrozby, krizové situace a jejich dopady na společnost a ekonomiku; dále aby dovedl vysvětlit součinnost HOPKS s principy havarijního, krizového a obranného plánování.

Z hlediska dovedností studenta bude cílem výuky naučit ho základním principům a metodám použití HOPKS při řešení krizových situací a úkolů ochrany obyvatelstva, zejména v oblasti systému nouzového plánování.

Studijní materiály:

Povinná literatura:

Koncepce hospodářských opatření pro krizové stavy na léta 20192024 s výhledem do roku 2030. SSHR, Praha, 2018.

Hospodářská opatření pro krizové stavy, Studijní materiál k modulu F. Praha: SSHR, 2019, ISBN 978-80-7616-036-1

HORÁK, R., DANIELOVÁ, L., KYSELÁK, J., NOVÁK, L. Průvodce krizovým plánováním pro veřejnou správu. Prevence řešení mimořádných krizových situací. Praha: Linde, a.s., 2011, 104 s. ISBN: 978-80-7201-827-7.

Zákon č. 241/2000 Sb., o hospodářských opatřeních pro krizové stavy a o změně některých souvisejících zákonů.

Zákon č. 97/1993 Sb., o působnosti Správy státních hmotných rezerv.

Doporučená literatura:

ANTUŠÁK, Emil a Zdeněk KOPECKÝ. Krizový management a hospodářská opatření pro krizové stavy. Praha: VŠE, 2005.

Metodické pokyny pro přípravu a realizaci regulačních opatření v systému HOPKS pro orgány krizového řízení kraje a obce s rozšířenou působností. Praha: SSHR, 2014.

Metodika činnosti při plánování a zajišťování nezbytných dodávek v systému HOPKS, Praha: SSHR, 2017.

Metodika pro vyžadování věcných zdrojů za krizové situace. Praha: SSHR, 2012.

Koncepce tvorby, udržování a využití zásob pro humanitární pomoc do roku 2020 s výhledem do roku 2030. Praha: SSHR, 2017.

Poznámka:

V duchu Směrnice děkana pro realizaci bakalářských a navazujících magisterských studijních programů na Českém vysokém učení technickém v Praze, Fakultě biomedicínského inženýrství (článek 5, odst. 3) jsou v kombinované formě studia povinné všechny formy výuky, tedy jak přednášky, tak semináře nebo cvičení (kontaktní výuka). Výuka v kombinované formě studia probíhá podle předem stanoveného rozvrhu (rozvrh KFS pro aktuální semestr je k dispozici na webových stránkách https://www.fbmi.cvut.cz/cs/student/rozvrhy). Přítomnost studentů na výuce je zaznamenávána na prezenční listině s podpisy nebo vytištěným seznamem docházky z elektronické evidence podepsaný vyučujícím. Formuláře musí být po ukončení semestru uloženy v sekretariátu katedry garantující daný program. Připouští se omluvená nepřítomnost v rozsahu maximálně 2 dnů za jeden semestr. Za tuto nepřítomnost je studentovi stanovena náhradní náplň danými vyučujícími podle uvedené směrnice. Kontaktní výuka probíhá v učebnách fakulty vždy 1x za 14 dní v pátek a v sobotu v průběhu semestru. Studenti kombinované formy studia mohou požádat vyučující o konzultaci k probírané látce v době kontaktní výuky po vzájemné dohodě. Další možností je v jeho konzultačních hodinách, které je vyučující povinen zveřejnit podle Příkazu děkana č. 1/2013 O pracovně-právních vztazích vyučujících na ČVUT FBMI, jejich dalších povinnostech a kvalifikaci pro přednášení ve všech studijních programech, oborech a formách studia realizovaných v českém jazyce na ČVUT FBMI.Studenti kombinované formy musí prokázat stejný rozsah znalostí látky daného předmětu jako studenti prezenční formy. K dispozici jim jsou stejné studijní zdroje a materiály jako u prezenční formy, a navíc mají k dispozici studijní opory, které jim usnadňují orientaci v požadované látce a které jsou k dispozici na webových stránkách předmětu. Způsob kontroly znalostí je shodný s prezenční formou, termíny zkoušek a zápočtů jsou vypisovány v dostatečném časovém předstihu.

Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Materiály ke stažení:

Metodická příručka nebo studijní opora: 
PřílohaVelikost
PDF icon Studijní opora_HOPKS3.88 MB