Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
F7PBOOK2 | Z,ZK | 3 | 2P+2C | česky |
Předmět je zaměřen na základní chorobné stavy sítnice, jejich konzervativní i chirurgické léčení, celkové choroby a jejich vliv na oko, vrozené oční vady, oční onemocnění dětského věku, neurooftalmologii a traumatologii v oftalmologii. Výklad propojuje studentům integraci anatomie, patologické anatomie a fyziologie se základy účelné farmakoterapie. Výuka sleduje moderní trendy diagnostiky a léčby patologických stavů, je doplněna video prezentacemi zajímavých případů a demonstrací zajímavých kazuistik z klinické praxe. Teoretická výuka je úzce vázána na témata přednášek a propojena s praktickými cvičeními, jejichž cílem je získání znalostí a dovedností při praktickém vyšetřování dané patologie oka. Pomocí kvízů si studenti mohou průběžně kontrolovat své znalosti a schopnost zapamatovat si přednášenou látku. Po stránce teoretické i praktické je hlavní důraz kladen na schopnost studenta osvojit si nejdůležitější znalosti, které budou moci využít v praktickém životě při jejich budoucím povolání optometristy.
Cvičení na FBMI ČVUT budou následována absolvováním exkurze pracovišť Oční kliniky JL, kde se účastní provozu u lůžka pacienta i přímo na operačním sále. Zúčastní se operačních zákroků katarakty s využitím moderních technologií, jako je virtuální navigační systém a femtosekundový laser. Dále si budou moci ověřit znalosti pomocí 3D studia virtuální reality určeného pro vzdělávání oftalmologů. Absolvují exkurzi s výkladem na oddělení magnetické rezonance.
Studenti se také účastní praktických bloků na oftalmologických klinických pracovištích (Oční oddělení Nemocnice Kladno, Oční klinika 1. LF UK ve FN Praha a Oční oddělení Nemocnice Kolín), kde se seznámí s organizací provozu, přístrojovým vybavením, účastní se vyšetřování pacientů pod vedením oftalmologů a to na obecných i specializovaných pracovištích jako je sítnicová nebo glaukomová ambulance.
Studenti absolvováním předmětu získávají široký teoreticko-praktický přehled o problematice a diagnostice očních onemocnění, včetně jejich léčby nebo chirurgickém zákroku.
Požadavky zápočtu:
- Aktivní účast studenta na nejméně 80 % cvičení.
Požadavky zkoušky:
- Zisk zápočtu a prokázání znalostí v rámci závěrečného testu.
- Úvodní přednáška (základní pojmy v oftalmologii, opakování látky předchozího semestru)
- Sítnice fyziologie (oběhové poruchy, věkové změny, záněty, onemocnění makuly)
- Neurooftalmologie (optický nerv, záněty, edém, atrofie, chiasma optického nervu, zornice, nystagmus)
- Oko a celkové choroby 1. část (endokrinní orbitopatie, diabetes a oko)
- Oko a celkové choroby 2. část (AIDS, lymská boreliosa, systémové choroby)
- Nádory (extrabulbární a intrabulbární nádory)
- Úrazy oka (kontuze, penetrující a perforující úrazy oka)
- Dětská oftalmologie
- Vrozené oční změny, novorozenecké změny, vrozený glaukom a katarakta
- Self monitoring, umělá inteligence v oftalmologii
harmonogram přednášek: https://harm.fbmi.cvut.cz/B232/F7PBOOK2/lec
- Společné úvodní cvičení (témata, harmonogram, praktické bloky očních klinik, požadavky)
- Využití laserů v oftalmologii a refrakční chirurgie (pojem LASER - základy a interakce, incize, PRK, LASIK, ReLEx, INTRACORE)
- Vyšetřovací metody sítnice a sklivce (fyz. principy a technologie. diagnostiky sítnice: oftalmoskopie, OCTangiografie, fotofundu, AF, FAG atd)
- Patologické nálezy sítnice a sklivce, principy chirurgie - rozbor nálezů a diagnóz (CME, makulární díra, VPMD...) a jak s nimi naložit v praxi optometristy
- Praktické cvičení na Oční klinice JL (specializované oční ambulance, oftalmologické přístroje)
- Praktické cvičení na Oční klinice JL 2 (operační sál, oftalmologické přístroje)
harmonogram cvičení: https://harm.fbmi.cvut.cz/B232/F7PBOOK2/tut
Pro práci optometristy je nutné, aby byl seznámen se základními příznaky očních anomálií nebo onemocněními. Proto je v průběhu teoretické i praktické výuky student seznámen s diferenciální diagnostikou nejčastějších i nejzávažnějších očních postižení a jejich typické projevy.
[1] HEISSIGEROVÁ, J. Oftalmologie: pro pregraduální i postgraduální přípravu. Praha: Maxdorf, [2018]. Jessenius. ISBN: 978-80-7345-580-4.
[2] VLKOVÁ, E., PITROVÁ, Š., VLK, F. Lexikon očního lékařství: výkladový ilustrovaný slovník. Brno: František Vlk, 2008. ISBN: 978-802-3989-069.
[3] KASCHKE, M, DONNERHACKE, K.-H., RILL, MS. Optical devices in ophthalmology and optometry: technology, design principles, and clinical applications. Weinheim: Wiley-VCH, c2014. ISBN: 978-352-7410-682.
[4] KUCHYNKA, P. Oční lékařství. Praha: Grada, 2007. ISBN: 978-802-4711-638.
Odkaz na studijní materiály:
Harmonogram přednášek: https://harm.fbmi.cvut.cz/B242/F7PBOOK2/lec
Harmonogram cvičení: https://harm.fbmi.cvut.cz/B242/F7PBOOK2/tut