Jste zde

17PBZZROT - Základy ruské odborné terminologie

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky
17PBZZROT KZ 2 2C česky
Garant předmětu:
Přednášející:
Cvičící:
Předmět zajišťuje:
katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva
Anotace:

Předmět „Ruský jazyk - odborná terminologie I a II“ je určen pro studenty, kteří se chtějí naučit používat ruský jazyk, nebo si chtějí zopakovat, prohloubit a rozšířit znalosti ruského jazyka. V první části předmětu (odborná terminologie I) jednotlivá témata pokrývají základní oblasti obecné komunikace (běžné obraty, člověk, škola, orientace ve městě, pamětihodnosti, stravování, kultura, sport, záliby, cestování apod.). Jednotlivé lekce mají v zásadě stejné uspořádání. Začínají z doporučeného slovního minima k tématům, které jsou určeny k procvičování a tento materiál se promítá do následujících dialogů, které zachycují reálné situace z běžného života. Cvičení jsou zaměřena na procvičování a upevňování příslušné slovní zásoby a částečně také gramatiky související s tématem. Důraz je kladen na aktivní užívání ruštiny, pochopení podobností i odlišnosti češtiny a ruštiny, schopnost dorozumět se v nejčastějších situacích a pohotové vyjadřování.

V druhé části předmětu (odborná terminologie II) jsou již studenti vyučováni odborným výrazům z různých oblasti (radiologie, toxikologie, krizová připravenost), patřících do oboru krizového řízení.

Požadavky:

účast na seminářích - 3 absence možné bez omluvy, vlastní prezentace, písemný test

Osnova přednášek:

není¨

Osnova cvičení:

Seznámení s ruskou abecedou.

Seznámení se s psaním ruských slov a vět.

Základy mluvení v oblasti obecné komunikace.

Základy odborné terminologie v oblasti urgentní medicíny.

Cíle studia:

Cílem předmětu je seznámit studenty s odborně zaměřeným ruským jazykem a s cílem porozumět odborným textům a schopnost jejich interpretace.

Studijní materiály:

V. NEKOLOVÁ, I. CAMUTALIOVÁ, A. VASILJEVOVÁ: Ruština nejen pro samouky, Praha 2007, ISBN: 978-80-7335-112-0.

P. POHLEI, M. ŠROUBKOVÁ: Praktický slovník rusko-český a česko-ruský, Praha 2003, ISBN: 80-7335-030-0 .

H. ŽOFKOVÁ, R. HŘÍBKOVÁ, M. HORVÁTOVÁ, J. JANEŠOVÁ, L. PROKOPOVÁ: Ruština ihned k použití - do kapsy. Praha 2008, ISBN: 978-80-7335-087-1.

Doporučená literatura:

Česko-anglicko-německo-rusko-slovenský on-line slovník radiologie, toxikologie a krizového řízení http://apps.zsf.jcu.cz/data/slovnik/index.php.

Poznámka:
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Materiály ke stažení:

Ostatní: 
PřílohaVelikost
PDF icon Harmonogram výuky ZS 2016/2017222.36 KB