Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
17DBSRZZ | ZK | 5 | 2P | česky |
Předmět seznamuje studenty se systémem poskytování zdravotní péče, umožňuje pochopení základních přístupů ke zkoumání zdravotnictví jakožto dynamického systému. Součástí předmětu jsou konkrétní rozbory jednotlivých prvků systému zdravotní péče a studium variant možných řešení v oblast zdravotního systému, jejich předpoklady a důsledky. Studenti získávají informace o typech o institucionálního a právního zakotvení zdravotních systémů ve světě a podrobněji se věnují fungování systému českého.
Standardně probíhá výuka kontaktní formou a předmět je zakončen ústní zkouškou, které předchází písemná příprava. V případě, že počet studentů je menší než 5 může výuka probíhat v podobě řízeného samostudia s pravidelnými konzultacemi. Dále je požadováno vypracování písemné studie studentem na zadané téma z oboru.
1. Zdravotnictví jako systém, zdravotní péče, zdraví, zdravotní politika, regulační mechanizmy. Ekonomická podstata zdravotnických služeb I. Charakter statků produkovaných zdravotnictvím, struktura a charakteristiky zdravotnického trhu. Specifika zdravotnických trhů podle Arrowa.
2. Ekonomická podstata zdravotnických služeb. Typy zdravotních systémů, základní typologie zdravotních systémů, silné a slabé stránky jednotlivých typů systémů. Systém veřejného zdravotního pojištění, Zdravotnická zařízení, financování zdravotní péče, zdroje, finanční toky, formy plateb.
3. Výkony ve zdravotnictví, náklady ve zdravotnictví. manažerské účetnictví, finanční analýza - hodnotové a poměrové ukazatele, bonitní a bankrotní modely, Du-Pont. Investiční činnost organizace zdravotnického zařízení, Total Cost of Ownership, controlling a interní audit ve zdravotnických zařízeních.
4. HTA, základní zaměření, využití HTA pro strategické rozhodování v nemocnicích. Evidence based medicine, Outcomes, multikriteriální metody, QALY, DALY, LYG. Nákladové analýzy: CMA, CEA, CUA, ICER, CBA, CIA, CCA. Ekonomicko-teoretické základy nákladových analýz. Modelování v HTA. Analýzy citlivosti. Core model. Model NICE. HTA pro zdravotnické přístroje. Vhodné analýzy, proces hodnocení. HB-HTA: Využití HTA na úrovni nemocnic.
5. Management v zdravotnickém zařízení, plánování, členění plánů. Management lidských zdrojů, klasifikace a struktura rozhodovacích procesů. Typy organizačních struktur, specifika řízení organizací ve zdravotnictví. Management a leadership ve zdravotnickém zařízení, management změn a transformační management. Proces řízení změn, druhy změn. Krizový management a krizová komunikace.
6. Kvantitativní metody pro manažerské rozhodování, podstata modelování, prvky rozhodovacích modelů. Distribuční modely. Síťová analýza (CPM, PERT, zdroje, náklady) a její využití pro řízení projektů. Rozhodovací úlohy, racionalita v rozhodování. Rozhodování za rizika a neurčitosti, identifikace rizikových faktorů okolí rozhodovací úlohy, jistotní ekvivalent, postoj rozhodovatelů k riziku.
7. Základní pojmy a principy modelování systémů obecně. Teoretická i aplikační analýza vlastností modelů reprezentujících různé medicínské, biochemické, epidemiologické, ekologické a biologické systémy. Modely jednodruhových a dvoudruhových populací. Epidemiologické modely. Modely farmakokinetiky. Ekonomické modely a modely v hodnocení zdravotnických technologií.
Předmět seznamuje studenty se systémem poskytování zdravotní péče, umožňuje pochopení základních přístupů ke zkoumání zdravotnictví jakožto dynamického systému. Součástí předmětu jsou konkrétní rozbory jednotlivých prvků systému zdravotní péče a studium variant možných řešení v oblast zdravotního systému, jejich předpoklady a důsledky. Studenti získávají informace o typech o institucionálního a právního zakotvení zdravotních systémů ve světě a podrobněji se věnují fungování systému českého.
[1].FUCHS, Victor R. Who shall live?: health, economics, and social choice. Expanded ed. River Edge, NJ: World Scientific, c1998. ISBN 9810232012.
[2].MARC WOUTERS. Cost management: strategies for business decisions. International ed. New York: McGraw-Hill Professional, 2012. ISBN 9780077132392.
[3].MYNÁŘ, Martin. Economics of health institutions: standardization of evaluation of economic and financial indexes in the Czech Republic health institutions (HI). Ostrava: VSB - Technical University of Ostrava, 2010. ISBN 978-80-248-1919-8.
[4].GOODMAN, Clifford S.: HTA101. Introduction to Health Technology Assessment. The Lewin Group, Virginia, 2014. (Volně dostupné z http://www.nlm.nih.gov/nichsr/hta101/HTA_101_FINAL_7-23-14.pdf)
[5].VOLKER ERIC AMELUNG. Healthcare Management: Managed Care Organisations and Instruments. Imprint: Springer, 2013. ISBN 9783642387128
[6].JABLONSKÝ, Josef. Operační výzkum: kvantitativní modely pro ekonomické rozhodování. Brno: Professional Publishing, 2002. ISBN 80-86419-23-1.
[7].RIDEOUT, Vincent C. Mathematical and computer modeling of physiological systems. Englewood Cliffs, N.J.: Prentice Hall, c1991. ISBN 978-0135633540.
[8].JOHN D. STERMAN. Business dynamics systems thinking and modeling for a complex world. [Nachdr.]. Boston: Irwin/McGraw-Hill, 2000. ISBN 9780072389159.